Funkcjonariusze policji są w składzie tzn. Korpusów Policji.

lipiec 14, 2020 0 przez admin

Możemy być pewni, iż właściwie każdy z pośród nas będzie miał w pewnym momencie do czynienia z policją. Nie jest powiedziane, że jako podejrzany czy oskarżony, lecz to nie są jedyne wydarzenia, w jakich istnieje możliwość spotkać funkcjonariuszy policji. W takim wypadku wiele osób zastanawia się, z kim w zasadzie się spotyka – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób? Aby móc to określić musimy znać stopnie zawodowe.

Stopnie strażników prawa można znaleźć przeważnie na naramiennikach ich mundurów, to one wskazują miejsce funkcjonariusza w hierarchii. Stopnie policja są nawiązaniem do stopni wojskowych. Funkcjonariusze policji są w składzie tzn. Korpusów Policji. Do Korpusu szeregowych Policji, który jest najniżej w hierarchii, należy ranga posterunkowego oraz starszego posterunkowego – ranga posterunkowego to pusty naramiennik, a starszego posterunkowego jest oznakowana jako jeden poziomy biały pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów, do tego Korpusu zaliczają się sierżanci, starsi sierżanci a oprócz tego sierżanci sztabowi. Każdy członek tego Korpusu ma na swoim naramienniku pasek w kształcie obszernej litery “v” – im wyżej znajdują się w tym Korpusie, tym więcej pasków. Po Korpusie podoficerów wyróżniamy Korpus aspirantów, do tego Korpusu przynależą wszyscy aspiranci – wyróżniamy cztery takie stopnie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez sam środek biegnie linia.

Z kolei w Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczone są od dwóch do czterech, lecz bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych policji także są gwiazdki, ale od jednej do 3, a pod gwiazdkami zobaczymy dwa poziome paski. Ostatnim Korpusem jest Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji a dodatkowo generalny inspektor policji.