Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż.

sierpień 15, 2020 0 przez admin

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i wyłącznie w Europie uprawa tego gatunku wynosi 47%. Potrzebuje najwyższej jakości gleby. Duże ma również wybór stosownego przedplonu, a zatem rośliny, która wyrasta na polu przed posadzeniem na nim tak zwanej następczej rośliny. W sytuacji pszenicy znakomicie sprawdzają się te pszenice z rodziny oleistych oraz strączkowych. Materiał siewny należy wcześniej bardzo dobrze przygotować, między innymi zabezpieczyć przed możliwą łamliwością źdźbła w przyszłości.

W jaki sposób siać nasiona? Kluczowa zasada opowiada, aby plony nie zostały później za gęsto rozmieszczone. Nasiona pszenicy będące w ziemi zbyt blisko siebie muszą walczyć o wodę i pozostałe składniki odżywcze (co jest uniemożliwione np. w warunkach suszy). W dodatku ciasne umiejscowienie wyrobu siewnego przyczynia się do pojawienia chorób oraz ogranicza równomierne dojście światła do łanu. Jeśli termin wysiewu zbóż z pewnych względów się nieco opóźnił, liczbę nasion należy trochę zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej niż przewiduje norma wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokości od dwóch do 4 cm. Odległość między rzędami powinna natomiast wynosić od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest bez wątpienia rośliną wymagającą i choć uprawa tego gatunki nie zalicza się do trudnych, to w ostatnim czasie posiada na nią wpływ mnóstwo czynników, a przede wszystkim: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych i olbrzymie skoki temperatur, których kiedyś nie zdołało się doświadczać w aż tak olbrzymim stopniu

Więcej na: jak siać pszenicę jarą